"שיריפוי" – כוחה המרפא של השירה

בכוחן של מילים לשנות מציאות. כוח עצום זה בא לידי ביטוי כבר בספר בראשית: "ויאמר אלוהים יהי אור ויהי אור" – המתאר את הבריאה כמעשה המתרחש באמצעות הדיבור.

בין אם אנו בצד ההוגה את המילים, ובין אם אנו בצד הקורא או המאזין להן, בעולם היצירה הספרותית מתגלם כוח רב. בכוחן של מילים העולות על הכתב – להכריז על עוולות, לבקש שינוי ולהשפיע על מצב הדברים בעולם. אך במילים המתכנסות יחדיו במעשה היצירה גלום גם כוח ריפוי.

על יכולת זאת, המתגלמת במעשה היצירה עמדו כבר ביוון העתיקה כאשר השתמשו במונח קתרזיס – המתאר את תחושת ההזדככות והטיהור לאחר צפייה בהצגה המעוררת רגשות מעורבים של פחד וחמלה.

תפיסה ממגנטת זאת, המגלמת במעשה היצירה הספרותי כוחות ריפוי ניבטת בספרה החדש של המשוררת ציפי שחרור . כל אחד מ-151 מהשירים בספר "שיריפוי" מציע חוויה של ריפוי המסתמכת על האופן בו מחרוזת השירים והדימויים שהם מעלים מתחברים למעמקי הנפש .

התהליך התרפויטי שמבקש הספר לכונן נוכח כבר בפתיח של כל אחד מהשירים, אליהם נלווה ציטוט מעורר השראה, ממגוון מקורות: לאה גולדברג, אמה האם המחבקת, הרב קוק, לאונרד כהן ועוד – כאשר השיר עצמו מתכתב עם הרעיון שעולה בציטוט. הסיומת הנלווית לכל שיר: נשמי! נשם! מחזקת את ההיבט המדיטטיבי, ושבה ומחזירה את הקוראת אל המציאות הרוחשת כאן ועכשיו.

לרגל הוצאת הספר, פגשנו את ציפי שחרור לראיון אודות תהליך הכתיבה ומשמעותו.

מה הניע אותך להוציא את הספר?

לא מעט  גורמים הניעו  אותי לכתיבת את שיריפוי, אציין אך שלושה מהם: מניע ראשון, הסדנאות "כוחה המרפא של הכתיבה" שאני מקיימת כבר שנים רבות חזקו והעצימו את הצורך בספר זה. פעמים רבות אני נשאלת לאחר  הסדנאות ובמהלכן, אם יש ספר  בנושא, וכיון שאין בנמצא כזה, החלטתי לכתוב אותו בעצמי.

מניע שני הוא מאמר מכונן ויוצא דופן שהתפרסם במגזין ספרותי  באנגליה  אודות דרכי טיפול בנפש שמציעים רופאים, חוקרים וסופרים.  להלן ציטוט מתוכו שאף החותם את המאמר השני בספרי :" לפני מספר שנים הקימה אגודת המשוררים באנגליה קבוצת תחומי עניין בנושא בריאות, ריפוי והתפתחות אישית, שהורכבה מחוקרים, רופאים, אנשי אקדמיה וסופרים, שמטרתה לקדם את הרעיון שרופאים כלליים ירשמו כתיבה יוצרת במקום כדורים, לאותם אנשים הפונים לעזרה בשל מצוקה נפשית או חולי גופני הנגרמים בעטיה."

מניע שלישי מלווה אותי  עשרות שנות יצירה, והוא מעבר ליצירתיות ולצורך  בה, והוא הקטרזיס המצוי ב-DNA שבמהות הכתיבה, והוא הגורם המשחרר, המעורר שמחה, מנחם ומרגיע  הוא המוטיב המדיטטיבי שבספר זה, שאני  מעניקה לו  ביטוי הלכה למעשה, בהנחיית הקורא והוראת הנשימה לאחר קריאת כל שיר ריפוי.

 הפניה הזאת בכל שיר היא פנייה המורכבת משלושה אלמנטים: נפש. נשמה. תודעה. ובכל  ה-151 שירים בספר הם מתגלמים בשלושה: שיר ריפוי , ציטוט ונשימה.

11

האם תוכלי לספר על תהליך היצירה וחיבור השירים?
שירי הריפוי הם  המשך אינטגרלי  לכתיבתי רבת השנים והם נבעו מהדרך הארוכה שעשיתי בשירה במהלך השנים. המפגשים הרבים עם קוראים כותבים וקהלים שונים  המחפשים מענה, מזור ושלווה תירפויטית באמצעות הכתיבה, השתלבה בתוך  התהליכים והביקוש לז'אנר אף  הוסיף לכך, וכך מצאתי עצמי כותבת שירי ריפוי לי לאנשים הזקוקים להם, ובדיעבד  העשרתי את הספרות העברית.

הכתיבה הייתה מראשיתה בלתי נשלטת  וכפי שאני כותבת  ומוסיפה במבוא לספר  המנחה כיצד להפוך את השירים לריפוי ומרפא לנפש וגוף

כמעיין המתגבר נבעו מתוכי בזה אחר זה 151 שירי ריפוי. חשתי כיצד הבשורה שלי מתרחבת ומתעצמת, וכתיבת שירה רבת שנים מגשימה עתה ייעוד חדש. באמצעות שירי ריפוי הזורמים אל הנפש, אל הנשמה, אל התודעה, ובנשימות המניעות את כוח החיים, התגלמה שירה מרפאה ומנחמת, משרה שלווה, אמיצה ונוכחת.

ומשיר לשיר, במשך חודשים רבים, התעצם ביטחוני בכוחה של השירה לרפא את הנפש, לטהר את הנשמה ולהרחיב את התודעה. ליבי גאה. נמלאתי אומץ ורצון לנחם, לרחם ולהרחיב את הלב.

"שֶׁיִּהְיוּ עֵינַיִךְ רוֹאוֹת אֱמֶת צְלוּלָה / שֶׁיִּהְיוּ אָזְנַיִךְ בְּהִירוֹת לִשְׁמֹעַ תָּוֵי כְּאֵב / שֶׁיִּהְיֶה בָּךְ עֹז לְהַבִּיט בְּעוֹלָם וּמְלוֹאוֹ, / בְּכֵנוּת מַחְשָׁבָה עֲרֻמָּה. / בְּאֹמֶץ." (מתוך המבוא "סוד הריפוי")

 התחושה היא כי השירים כתבו את עצמם. בתחילה נכתבו כמה עשרות שירים שנבעו ממעין בלתי נדלה, כנביעת מי מרפא שלא חדלו לנבוע  כתבת כחמישים שירי ריפוי ולא יכולתי לחדול. המעיין המשיך לבעבע ולהציף את נפשי נשמתי תודעתי והתפשט בכל גופי . המשכתי לכתוב  עוד חמישים וחשבתי שבזה אחדל אך הפרץ הזה לא עצר ומצאתי עצמי חולפת מנושא ריפוי לנושא ריפוי אחר לנושא  שירי ריפוי.  שירים לילד הפנימי שבתוכנו, שירי ריפוי המרפאים אהבה פצועה, אל אילוף המחשבות -להופכה כנפיים לעוף. אט אט נוספו עוד חמישים שירים שנסקו מעלה בשני שערים מעירים  ומוארים ולבסוף שירי התרוממות הרוח והריפוי המיוחל. 

כך נכתבו 150 שיריפוי. חשבתי להניח לפרץ הזה ואחר כך  להוסיף מבואות  והנחיות לשימוש מושכל ומועיל בשירי ובמדיטציות  נשימתיות כשכל שיר מסתיים בהוראת נשום נשמי, על פי הפנייה המגדרית בשיר וכיצד להפוך  ספר זה לריפוי גוף נפש.  ספר שהוא סוג של מדיטציית מיינדפולנס פואטית.

 אך הייתי בטוחה  שהספר נחתם,  קרה אסון- ואחותי היקרה נפטרה  והכאב  היה גדול מנשוא ואז נכתב השיר  המאה חמישים ואחת  שיר מנחם המסייע בהתמודדות מפני  האובדן.

151 שירי ריפוי, מאה חמישים ואחת נשימות, מאה חמישים ואחת ציטוטים מחכימים שנאספו והותאמו לכל שיר ריפוי מפי הוגי דעות פילוסופים  משוררים סופרים ומדענים, רופאים ועוד.

אני משתתפת בצערך בשמי ובשם קהילת פועלות ברשת. בעקבות האסון הכבד, האם תהליך הכתיבה היה ריפויי גם עבורך?

ללא ספק, תהליך זה של כתיבת השרים  היה לדידי תהליך ריפוי  שאני עוברת ועברתי אותו בעצמי מעצם כתיבתם, ומעבירה אותם ומנחילה אותם לקוראים.

אני יכולה לספר לך שמדי פעם אני  מוצאת עצמי יושבת וקוראת שיר ריפוי על פי מצב רוחי והלוך הנפש בו אני שרויה לנחמה ולריפוי וזה מדהים -אני מרפאה את עצמי.

לסיום גילוי לב קטן. 36 ספרים קדמו לספר זה ולא ישבתי לקרא לעצמי פרק או שיר שלי לעצמי, אלא אם היה  מי שהאזין לי או הכנתי הרצאה או הכינותי פרקים לקריאה קולית בפני מאזינים. מתוך ספר זה אני קוראת לעצמי  כי הוא ריפוי. שכל אדם הוא ראשית רופא לעצמו.

 

תודה רבה לך ציפי ובהצלחה במסע החיים והיצירה שלך. נסיים בשיר וציטוט מהספר:

"נשאתי את ראשי לשמים, אל השמש,

 אל הכוכבים ושמתי פיסה קטנה מאהבתי בכל כוכב,

 בירח, בשמש – והם השיבו לי אהבה."

 דון מיגל רואיס, "ארבע ההסכמות"

כמו לתקן ברז ולתקן את הלב

פִּתְאוֹם כְּאֵב לְרַפֵּא, בְּדִיּוּק כְּשֶׁצְּרִיכָה אַתְּ לַעֲשׂוֹת ‏לְבֵיתֵךְ

פִּתְאוֹם כְּאֵב לְרַפֵּא בְּדִיּוּק שֶׁאָמַרְתְּ

לְרַפֵּד יָצוּעַ בָּךְ, לַיַּלְדָּה בָּךְ שֶׁזָּנַחְתְּ.‏

פִּתְאוֹם כְּאֵב לְרַפֵּא כְּשֶׁעִתּוֹתַיִךְ בְּיָדַיִךְ

לָשִׁיר לָךְ אֶת שִׁירַת הָאֲנִי.‏

וְאָז בָּא הַכְּאֵב וְטָרַף.‏

עַל כֵּן

עֲשִׂי אוֹתוֹ רִפּוּי

עֲשִׂי לַכְּאֵב רִפּוּי – בְּהִפּוּךְ,

כְּמוֹ לִכְתֹּב בְּיָדֵךְ הַהוֹפְכִית

כְּמוֹ לְהַחְלִיף כִּוּוּן וּרְחוֹב

כְּמוֹ לְדַבֵּר שְׂפַת אֵם זָרָה

כְּמוֹ לָלוּן בַּשָּׂדֶה מוּל יָרֵחַ אָדֹם

כְּמוֹ לְהַלֵּךְ עַל גְּחוֹנֵךְ

כְּמוֹ לְתַקֵּן בֶּרֶז וּלְתַקֵּן אֶת הַלֵּב.

נִשְׁמִי! נְשֹׁם!‏

***

הספר יצא לאור בהוצאת פוקוס. מומלץ בחום.

אודות פועלות ברשת

מיזם חממה לקידום אקטיביזם נשים ברשת ובשטח הצגת הרשומות של פועלות ברשת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: