כיצד לחזק את תחושת הביטחון בקרב בנות?

סקר שערכה חברת Always בפברואר 2019, בקרב 317 נערות בגילאים 16-24 מצביע על כך שנערות ישראליות מאבדות את יכולתן להביע דעה עצמאית בגיל ההתבגרות.

הסקר מלמד שב-37 השנים שחלפו מאז פרסמה קרול גיליגן את ספרה הנודע "בקול שונה" בו תיארה את התופעה של אובדן הקול בקרב נערות, מעט השתנה וגם היום, גיל-הנעורים מהווה גורם קריטי בתהליך אובדן הקול וההשתקה העצמית בקרב נערות.

מהנתונים עולה, שגם היום נערות חוות אובדן תחושת הביטחון העצמי בנעוריהן:

  • 91% מהמשיבות סברו שבגיל ההתבגרות המוקדם יורד הביטחון העצמי של נערות רבות.
  • 64% מהן ציינו, באופן אישי, שבגיל ההתבגרות ירד הביטחון העצמי שלהן עצמן.

מאחר ולתחושת הביטחון משמעות רבה ומרכזית ביכולת של בנות להאמין בעצמן, לבחור עבור עצמן מסלולי לימוד, התמחות ופעולה שעונים לפוטנציאל שלהן ויכולים להיות קריטיים להצלחתן בעתיד נתון זה מצביע על בעיה רצינית.

  • 65% מהמשיבות ציינו כי הן מרגישות שככל שהן מתבגרות, הן מגלות שהחברה סביבן מציבה מכשולים רבים להגשמת שאיפותיהן.

כלומר, בקרב נערות רבות קיימת חוויה של תחושה של אובדן הביטחון המלווה בהרגשה שמערך החברתי לא רק שאינו תומך בהן, אלא מערים בפניהן קשיים – בתקופה משמעותית בחייהן.

  • 53% מהמשיבות דיווחו כי החלומות והשאיפות שלהם הפכו למוגבלים יותר לאחר גיל ההתבגרות.

דהיינו, באופן שצריך לעורר דאגה, לא רק שנערות לא הרחיבו את שאיפותיהן ככול שהתבגרו – אלא שהן צמצמו אותן.

יתר על כן, מחצית מהן סיפרו כי הן פחות בטוחות כיום שיצליחו להגשים את החלומות שלהן, ביחס למה שהרגישו כשהיו צעירות יותר.

ד"ר שלומית ליר, חוקרת נשים וטכנולוגיה ומייסדת מיזם פועלות ברשת, מציינת שישנן מספר אמצעים שיש בידנו לנקוט על מנת לחזק את תחושת הביטחון בקרב בנות.

דברו על השאיפות והחלומות של בנות

ראשית, חשוב לעודד בנות כבר מגיל צעיר לדבר על החלומות והשאיפות שלהן, ולהעניק להן את התחושה שהן מסוגלות להגשים אותם. האמירה "הנבואה מגשימה את עצמה" מדויקת בכל הקשור בתחושת המסוגלות העצמית. מסרים כמו "את יכולה להגשים את היכולות שלך" ו- "מאמינים בך" חשובים על מנת לעודד בנות להאמין בעצמן.

המעורבות המשפחתית צריכה לבוא לידי ביטוי גם במוכנות לקחת את הזמן ולשאול שאלות על מה שקורה בחיי הבנות: מה חשוב להן, מה הן רוצות להגשים ולטפח. חשוב להקשיב לתשובות כדי להעביר את המסר שיש חשיבות בתפיסת העולם המובעת ושהקול המושמע זוכה למקום ולהכרה.

עודדו אותן לכתוב

שנית, ניתן לחזק את כושר הביטוי של בנות, לא רק באמצעות יצירת הרגלים של שיחה ודיבור על המתרחש בעולמה של הבת – תוך העברת המסר שמה שקורה לה חשוב ונוגע גם לנו, אלא באמצעות עידוד לכתיבה – זאת כחלק מהמסר שחייה ועולמה הפנימי חשובים ביותר וראויים למקום וליחס.

עודדו בנות להתחבר למרחבי קהילה נוספים

בד בבד, חשוב לחבר את הבת והנערה למקומות המאפשרים לה לבטא את עצמה כחלק מהעולם סביבה. יצירת מרחב תומך צריכה להתבטא לא רק בחיק המשפחה אלא בקהילה: באמצעות חוגים המייצרים תחושת העצמה ומעניקים מקום וביטוי לעולמן הפנימי של בנות ולכישוריהן. פעמים רבות, אם באופן מודע או לא מודע משפחה נוטה לכוון בנות ונערות למדעי הרוח ולמקצועות טיפוליים – ההמלצה היא לאפשר להן לבחור גם במקצועות המדעים והטכנולוגיה ולהעביר להן את המסר שהן יכולות להצליח בקריירה שבה יבחרו.

העבירו לבנות את המסר שהן יפות ושלמות כפי שהן!

אחד הדברים המחלישים בנות מאוד הוא מיתוס היופי, המייצר תחרות בין בנות וגורם להן להרגיש שלא בנוח בגופן שלהן. המסר העיקרי שצריך להיות מועבר לבנות החל מגיל צעיר הוא של קבלה עצמית. זאת לצד ההבנה, שיש סוגים שונים של יופי. שיופי אינו תחרות ושלכל אחת יש את היופי שלה. היבט זה, שהוא כביכול משני, יכול לשנות עולמות. מאחר ומופעלים על בנות ובנים מגילאים צעירים מכבש של פרסומות המעבירות מסרים המחזקים סטריאוטיפים מגדריים – מערכת החינוך נדרשת להתערבות בונה, גם בעניין זה.

חזקו את המעורבות במתרחש בבית הספר ובחיי הבת

על המשפחה, לפעול לצד המערך החינוכי וגורמים נוספים בקהילה על מנת ליצור סביבה תומכת, שמאתגרת סטריאוטיפים מגדריים ומעבירה לבנות המסר הפשוט: "מה שיש לבנות להגיד חשוב", "לבנו בדומה לבנים יש את הכוח להגשים את עצמן", "ישנם סוגים יפים של יופי וכל אחת ואחד זכאים לכבוד כפי שהם".

שילוב פעולות אלו ושיתוף הפעולה בין משפחה וקהילה משמעותיים לעידוד בנות. זאת, לאור העובדה שבנות רבות מאבדות את תחושת הקול שלהן ואת ההבנה שהן זכאיות להביע דעה עצמאית משל עצמן במעבר מילדות לגיל הנעורים. הרבה פעמים המסר שמועבר לבנות על ידי סוכני סוציאליזציה שונים הוא שעליהן להקטין את עצמן, להתנחמד, לא לדבר יותר מדי ולא להביע רגש כדי שיהיו מקובלות ולא יחשבו למוזרות. דבר שגורם בסופו של דבר לעיכוב משמעותי ביכולת שלהן להגשים את עצמן לאורך חייהן. מכאן כי התהליך ההתערבותי והמודעות משמעותיים ביותר כדי לחזק את הבנות ולהעצים את תחושת הביטחון שלהן.

אודות פועלות ברשת

מיזם חממה לקידום אקטיביזם נשים ברשת ובשטח הצגת הרשומות של פועלות ברשת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: