הראיון הפמיניסטי – איריס כגן חכמון

לקראת מיזם נשים מעלות סטטוס ראשון לציון וסדנת נשים מנהיגות את המחר מבית היוצר של פועלות ברשת, ראיון ראשוני של ד"ר שלומית ליר עם איריס כגן חכמון, יועצת לראש עיריית ראשון לציון בנושא קידום מעמד הנשים ושוויון מגדרי, ושותפה להקמת עמותת "אלף מעשים טובים".

איריס, איך גילית את הפמיניזם שלך?
גיליתי את הפמיניזם שלי בגיל חמש, כשאחי נולד אחרי שתי בנות, הלמה בי ההכרה שלהיוולד בן זה להיוולד עם כתר מלכות, וכדי להיות מלכה או לפחות בחצר המלוכה, אני %d7%90%d7%9e%d7%90-3-%d7%9e%d7%95%d7%9b%d7%9fנדרשת למגוון הוכחות, אז גיליתי … ושם בדיוק התעצבה תודעתי.
מהי בשבילך העצמה נשית, או איך את רואה תהליכים של חיזוק נשים?
אני לא מאמינה בתהליכי העצמה. אני יודעת שכולנו גדולות וגדולים ואין צורך להעצים אף אחת ואחד. כל מה שנדרש זה לסייע לאנשים להכיר את עצמם, להסיר חסמים ולקרב אותם לערכים שלהם. אני מאמינה שכשאנשים פועלים מתוך תשוקה ובמתאם לערכים שלהם הם פועלים במצוינות.

מהו החזון שלך לגבי מנהיגות נשים?
מנהיגות הינה תפיסת עולם המבקשת לראות את האחריות שלי על העולם. בעולמינו אנחנו מחונכים לשאת עיניים כלפי המנהיגים שלנו ולא להתבונן במראה. כל אחת מאתנו מנהיגה. מסוגלת ויכולה לחיות חיים מלאי משמעות לטובתה הגבוהה ולטובת הכלל. אני מאמינה שיש לחנך למנהיגות בכל המישורים: בבית ובזירת התעסוקה. חובתנו להשמיע קול וליזום פעילות אזרחית למען שינוי במרחב הציבורי ובמרחב העירוני, תוך חיזוק תהליכי הטמעת מודעות למגדר, לקיימות ולשוויון במדיניות המוניציפלית.

איזה נושאים את מקדמת בפעילותך הציבורית?
אני פועלת במסגרת תפקידי ובכפוף ללשון החוק היועצת לקידום מעמד הנשים לקידום שוויון וצמצום פערים במגוון תחומים הנוגעים לעולמן של נשים: זכויות חברתיות, מניעת אלימות, עידוד תעסוקה, קידום החינוך, העצמת מנהיגות, תחבורה ידידותית, אורח חיים בריא ועוד.
פיתחתי וייסדתי בראשון לציון מודל ייחודי "רשת נשים" המבוסס על מנהיגות נשים פעילה לקידום שוויון, איתור צרכים ובניית מערך שירותים בארבעה כיווני התפתחות עיקריים: תמיכה בנשים על רצף החיים, פיתוח מנהיגות נשים, הטמעת חשיבה מגדרית בתוכניות העבודה ברשות והכשרתה של זירת התעסוקה להשתלבותן של נשים במודלים של תעסוקה מכבדת צרכי משפחה.
ברשת הנשים כשמונה פורומים שני מרכזים וכחמישה מיזמים הכוללים: מרכז זכויות נשים, מרכז אימון וייעוץ לאישה, פורום נשים בעסקים ובקריירה, חממה עסקית, פורום נשים דת ומסורת, פורום נשים יוצרות, פורום נשים בטכנולוגיה פורום ספורט ואורח חיים בריא, פורום תרבות ופנאי ממבט מגדרי, פורום מנהיגות אל העתיד.
מיזם התומך בנשים בעת לידתן – "אם לאם", "גשר של אהבה" – סבתות מאמצות לנערות במצוקה, לצדך בעת חולי ומיזם ביקור המלאכית המוודא שאף אישה לא תיוותר לבדה.
אנו פועלות באוויר וביבשה בעבודת צוות ייחודית כל הידיים יחד – עובדות על כמה פרויקטים במקביל, משתפות פעולה בתוך הפורומים וביניהם ומכירות את עצמינו במגוון כובעים. רשת נשים עבורי זו משפחה .

מדוע התחברת דווקא למיזם נשים מעלות סטטוס?
אישה לעולם לא תגדל להגשים את חלומותיה, להיות מנהיגה ומובילה, אם כל חייה טופטף לתודעתה המתעצבת רק מסר אחד – "אישה שווה היא רק אישה יפה". נערות צעירות, שמופגזות מכל עבר בדימוים נשיים סקסיסטים וחסרי ערך, בסוף יאמינו שזה המקום היחיד שנועד להן בעולם.
כי כך פועלת ההכרה – חוזרים על המסר מספיק פעמים בסוף הוא נקלט והופך להוויה ומציאות חיים. האחריות לשינוי מוטלת על כתפינו. אני מאמינות שנשים צריכות לנהל את הנרטיב הנשי בעולם. זו הדרך היחידה להתחיל לסדוק את הדימוי הנשי המעוות שנכפה עלינו יש לפעול לחשיפתן של נשים מובילות בעסקים, במהלכים מדיניים, חברתיים, נשים שעוסקות במדע ובחינוך לעודד אותן לספר את הסיפורים של עצמן לכתוב אותם בכל ערוץ מדיה אפשרי ולספר אותם על כול במה.
האם תוכלי כבר לגלות מהו הנושא עליו תכתבי סטטוס שאת עומדת לכתוב?
במסגרת תפקידי כיועצת לקידום נשים וכמאמנת עסקית ואישית אני פוגשת נשים רבות. בשנים האחרונות, מתרכזת בעבודתי בהרחבתו של מנעד הבחירה החופשית עבור נשים. אני מניחה שאכתוב על הנושא הזה בהקשר אישי וציבורי.

תוכלי לספר לנו עוד קצת על עצמך ועל פעילותך החברתית?
אני בת 57, לומדת ומתפתחת בהתמדה ולאורך זמן במסירות ובאהבה אינסופית. בשנים האחרונות הרחבתי את תחומי הלימודים והעניין שלי ונחשפתי ללימודי הבודהיזם. מצאתי בדרך זאת מרגוע ותשובות לשאלות הרבות שניקרו במוחי. לצד לימודי האימון והמגדר אני אישה גאה מרגישה בטוחה בעצמי היום יותר מתמיד.
אימא לשלושה ילדים זיו פז ושי, שכל אחד ואחת מהם השראה ענקית לעצמאות נחישות, יצירתיות, נדיבות, אהבה ותרומה לעולם. מוקפת באהבה ובתמיכה ויודעת שזכיתי.
כשותפה להקמת עמותת "אלף מעשים טובים" מאמינה במוטו: עשו שלושה מעשים טובים וצברו אלף בשנה, מתוך הבנה עמוקה שזריעת חסדים יוצרת גן עדן בעולם הזה.
רואה זכות גדולה להיות חלק מרשת נשים ענפה ואקטיביסטית הפועלת במרחב הציבורי במגוון תחומים לצמצום פערים ולקידום שוויון לטובת הנשים בפרט וכלל התושבים.
איריס תודה רבה על ראיון ומעורר השראה!

נשות ראשון המבקשות לקחת חלק במיזם נשים מעלות סטטוס בשיתוף המשרד לקידום מעמד האישה בעיריית ראשל"צ – אותו יזמה, אצרה, הפיקה וערכה ד"ר שלומית ליר, מוזמנות לנסח "סטטוס" קצר: פסקה בת מספר שורות, המביעה דעה אישית בנושא משמעותי לך, שחשוב לך להשמיע לגביו את קולך.

מי שיש להן מה לומר על המתרחש סביבן, על חייהן של נשים בעולמינו ועל חייהן, מעוניינות להביע את דעתן בענייני חברה, אקטואליה, פוליטיקה, כלכלה, שלום וביטחון ולהגיע לקהלים נרחבים יותר על מנת להשפיע על העולם סביבן – מוזמנת לשלוח לנו טקסט בין 700 תווים לטופס המקוון.

אנחנו נסייע להפוך את הסטטוס שלך לויראלי.


5 responses to “הראיון הפמיניסטי – איריס כגן חכמון

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: